TeknoMars

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yapay Zeka
  4. »
  5. Müzik Yapan Yapay Zeka

Müzik Yapan Yapay Zeka

müzik yapan yapay zeka

Müzik yapan yapay zeka sayesinde artık herkes istediği tarzda müziği kısa bir süre içerisinde oluşturabilecek duruma geldi. Dünya hızla dönerken teknoloji de aynı oranda gelişmeye devam ediyor. Bugün paylaştığımız yazımızda müzik yapan yapay zeka uygulamalarından ve internet sitelerinden bahsedeceğiz.

Yapay zeka tarafından oluşturulan müzik, klasik, caz, rock, pop ve hatta hip-hop dahil olmak üzere çeşitli tarzlar ve türler yaratmak için kullanılabilir. İşin içerisine yapay zeka girdiği zaman yapamayacağı çok az şey var. Sözleri bile bir yapay zekaya hazırlatabiliyorken sizin yapmanız gereken ise sadece birkaç tuşa tıklamaktan ibaret.

Yapay zeka, müzik keşfetmenin ve yapmanın yeni yollarını sunarak sanatçıların yeni sesler, stiller ve yaklaşımlar keşfetmesine olanak tanıyor.

Yapay zekayla üretilen müziğin avantajları nelerdir?

Müzik yapan yapay zeka teknolojisi sayesinde artık müzik üreticileri yeni bir şeyler keşfetmek için yapay zeka teknolojisinden faydalanmaya başladı. Bu sayede müzisyenler kendilerine yeni tarzlar keşfetmeye başladı. Örneğin tecrübesiz müzisyenler yapay zeka kullanarak kusursuz bir müzik elde etme deneyimi yaşayabilirler. Çok kısa süreler içerisinde yapılması zor işleri yapay zeka teknolojisi kullanarak düşünülenden kısa bir süre içerisinde çıkarmayı başarabilirler.

Bu bir anlamda iyi iken bir anlamda artık doğal olarak sunulan sanatın yok olacağı yönünde bir işaret olabilir. Yazımızın ilerleyen kısmında yapay zeka kullanmanın bu alandaki dezavantajlarından bahsedeceğim. Yapay zeka kullanarak üretilen müziklerde belirli bir hedef ve kitle belirlenerek daha çok kişiye hitap etmek kolaylaştırılabilir. Aynı zamanda daha karmaşık müzikler oluşturarak diğer müziklerden daha farklı sesler elde edebilirsiniz.,

Yapay zekayla üretilen müziğin dezavantajları nelerdir?

Her alanda olduğu gibi bu alanda da yapay zeka ile üretilen müziğin bazı dezavantajları bulunmaktadır. İlk ve en dikkat çekebilecek dezavantaj ise bu sanatın bir ruhunun olmaması olacaktır. Genellikle hali hazırda olan müziklerden esinlenerek oluşturulacak müzikler yaratıcılıktan uzak kalmaya vesile olabilir.

Yapay zeka ve müzik bir araya geldiği zaman oluşabilecek kaosun farkında olmalıyız. Birden fazla tecrübesiz sanatçı tarafından hazırlanmış onlarca müzik silsilesi. Hiç yoktan şimdiden baş ağrıtmaya başladı bile. Bir noktada yapay zekanın kullanımı oldukça iyi gibi görünüyorken, başka açıdan baktığımızda hiç masum değil. Yapay zeka, müzik sektörünü ele geçiren bir teknoloji olarak değil, halihazırda yarattıklarımıza ilaveler ve eklemeler yapmamıza yardımcı olacak bir araç olarak kullanılmalıdır.

Müzik yapan yapay zeka uygulamaları

yapay zeka uygulamaları

Müzik yapan yapay zeka sitelerinin ve programlarının sayısına baktığımız zaman onlarcasını bulabiliyoruz. Bizlerde sizin için en profesyonel olan yapay zeka uygulamalarının bir listesini çıkardık.

  1. Aiva.ai
  2. Boomy
  3. Soundful

Aiva.ai

Yapay zeka kullanarak müzik yapmayı düşünüyorsanız muhtemelen tercih edebileceğiniz bir site olan Aiava.ai ilk etapta işlerinizin bir kısmını görebilecek ücretsiz planı ile öne çıkıyor. 2016 yılında bu işe başladıkları için yapay zeka açısından yapabileceklerinin en iyisini yapıyorlar. Kendilerine ait olan bir Youtube kanalları da mevcut. Oradan yaptıkları işleri takip edebiliyorsunuz. Daha profesyonel bir iş yapmayı düşünüyorsanız 11 dolar ile ikinci bir üyeliği de mevcut.
Aşağıda aiva.ai tarafından yapılmış olan bir müzik mevcut.

Boomy

Boomy sitesi de kendiniz için yapay zeka ile müzik oluşturabileceğiniz bir internet sitesi. 25 müziğe kadar ücretsiz kayıt yapabiliyorsunuz. Ancak müziği indirmek ve kaydetmek için ücretli planlara geçiş yapmanız gerekiyor. Gelişmiş yapay zeka teknolojisi sayesinde müzik yaparken çeşitli hazır eklentiler kullanabiliyorsunuz. Ses dosyalarınızı analiz etmek ve size özel bir karışım oluşturmak için gelişmiş algoritmalar kullanır. Çeşitli açılardan müziğinizi güzelleştirebilir ve geliştirebilirsiniz.

Soundful

Soundful ise bu listemizin 3. ve son önerisi olacak. Bu site ile oluşturduğunuz müziği indirmek için 3 limitiniz bulunuyor. Eğer daha fazla indirmek ve çeşitli özelliklerden faydalanmak istiyorsanız bu durumda yapmanız gereken ücretli planlara geçiş yapmak olacaktır.

Yapay zeka ve müzik

Evet, yapay zeka gittikçe korkutucu bir hal almaya başlıyor. Yapay zekayı kullanırken sadece mevcut işlerimizi daha iyi olması için kullanmamız gerektiğini unutmayalım. Çünkü meslek gruplarını tehdit etmeye başlayan yapay zeka teknolojisi bilinçsiz kullanıldığı zaman bir çoğumuzun mesleklerini elinden alacağı kesin. Yapay zeka teknolojisi gelişmeye devam ettikçe yapay zeka daha karmaşık hale gelecek ve daha karmaşık ve benzersiz müzikler yaratabilecek. Gelecekte daha fazla yapay zeka teknolojisi kullanılarak üretilmiş müzikler duyacağımız kesin. Daha önce de yapay zeka ile sunum yapmanın yollarını paylaşmıştık. Göreceğiniz üzere bu teknoloji artık her yerde.

Eğer sizin de bu bilgilere eklemek istedikleriniz varsa aşağıdan yorum göndermeyi unutmayın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir