TeknoMars

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Teknoloji
 4. »
 5. Youtube İçerik Üretici Ödülü Nedir?

Youtube İçerik Üretici Ödülü Nedir?

youtube içerik üretici ödülü

Genellikle Youtube videolarında karşımıza çıkan ve Youtube tarafından ödül aldığını söyleyen Youtuberların elinde Youtube İçerik Üretici ödülünü görmüşsünüzdür. Youtube Play düğmesi olarakta bilinen bu ödül bir Youtuber’ın başarı elde ettiğini simgeler.

Youtube Play düğmesi nedir?

Sergilenebilecek ve hatta bir video aracılığıyla YouTube topluluğuna gösterilebilecek fiziksel ödüllerdir. Bu ödüller yalnızca bir YouTuber’ın sıkı çalışmasını ve platforma aktif bağlılığını takdir etmekle kalmaz, aynı zamanda aboneler arasındaki popülerliğini de gösterir; çünkü bunlar olmadan bir YouTuber asla ödül kazanamaz.

Kaç çeşit Youtube İçerik Üretici Ödülü var?

Toplamda 4 çeşit Youtube içerik üretici ödülü olmakla birlikte her biri birbirinin üstü olarak sıralanmıştır.

 • Gümüş
 • Altın
 • Elmas
 • Kırmızı Elmas

İlk üç ödül YouTube topluluğunda oldukça iyi biliniyor. Ancak Kırmızı Elmas Oynatma Düğmesi, yalnızca Bay Beast ve Pewdiepie gibi birkaç YouTuber’a verilen nadir bir özelliktir.

Her ödül, çok büyük bir fark olan abone sayısı dışında karşılanması gereken aynı kriterlere sahiptir.

İçerik üreticisi ödülü nasıl kazanılır?

Aslında bu ödülü kazanmak oldukça basit. Aşağıdaki tüm kriterleri karşılamanız ödülü kazanmanız için yeterli.

Aktif Kanal Olmalı

Kanalınızın hesabının aktif olması yani ödüle başvurmadan önceki son altı ay içerisinde video yüklemiş olmanız gerekmektedir.

Kural İhlali Olmamalı

Kanal, son 365 gün içinde Topluluk Kuralları ihlali almış olamaz. Yanlış içerikler paylaşmak bu kuralı ihlal etmenize neden olmaktadır.

Hizmet Şartlarına Uygun Olmalı

Kanalınızın YouTube’un Hizmet Şartlarına uygun olması gerekir. Bu, telif hakkı ihlali nedeniyle birçok YouTuber’ın karşılaştığı zorluk olarak bilinmektedir. Telifsiz müzik, ses efektleri ve video klipler kullanmak bu durumda çok önemli bir rol oynamaktadır.

Orijinal İçerik

Elbette içeriğinizin kendi yaratıcılığınıza dayanması gerekiyor. Orijinal içeriğe sahip olmak, başkalarının videolarının derlemelerinden içerik ürettiğiniz zaman geçerli olmuyor.

Abone Sayısı

Tüm bu yazılanları birebir karşılasanız bile, ödül almaya uygun olup olmadığınızı görmek için abone sayınıza odaklanabilirsiniz. Her YouTube ödülü belirli sayıda abone gerektirir.,

 • Gümüş Oynat Düğmesi: 100.000 abone
 • Altın Oynat Düğmesi: 1.000.000 abone
 • Elmas Oynat Düğmesi: 10.000.000 abone
 • Kırmızı Oynat Düğmesi: 100.000.000 abone

İstenilen abone miktarlarını da karşıladıktan sonra Youtube içerik üretici ödülünüzü almak için başvuruda bulunabiliyorsunuz.

Aldığınız ödülü bir başkasına satmanız uygun değildir. Eğer satarsanız çeşitli cezalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Gelecekteki ödülleri alamayabilir ve kanalınız kapatılma durumu ile karşı karşıya kalabilir.

Youtube içerik üreticisi ödülü kazanmak için faydalı bilgiler

YouTube içerik üreticisi ödülü kazanmak uzun ve yorucu bir süreç olabilir; kolay olsaydı herkes bir taneye sahip olurdu. 100.000 abone kazanmaya çalışmak aslında kanalınızı 1.000 aboneye çıkarmaya çalışmakla aynı şeydir. Önemli olan dikkat çekici ayrıntılara sahip olmak, hedef kitlenizle etkileşim kurmak ve içeriğinizde tutarlı kalmaktır. Doğru anahtar kelimeleri kullanmak doğru kişilere erişebileceğiniz anlamına gelmiyor aynı zamanda içeriklerinizin doğru şekilde hazırlanmış olması da büyük önem taşıyor. Yalan yanlış bilgiler ile hazırlanmış içerikler ileride oluşabilecek problemlere yol hazırladığı gibi yeterli kullanıcı sayısına erişmenizin önünde büyük bir engel olarak çıkacaktır.

2023 yılında Youtube üzerinden para kazanan en büyük youtuberlar‘a baktığınız zaman herbirinin birbirinden ayrı güzel ve özgün içeriklere sahip olduklarını göreceksiniz.

Youtube içerik üreticisi ödülüNe yapmalı?
Popülerliğin takdir edildiği fiziki bir ödüldür.Başvuruda bulunarak alınabilir.
Aktif bir kanala sahip olmak ve kurallara uygun içerik üretmek önemlidirTelifsiz içerikler ve müzikler kullanmak önemlidir. Sansürlenecek yerler atlanmamalıdır.
4 farklı ödül vardır ve her birinin aşaması farklıdır.İstenilen abone sayısına ulaşıldığı zaman diğer şartlar karşılandığında başvurulabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir