TeknoMars

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Youtube Music vs Spotify Karşılaştırması 2023

Youtube Music vs Spotify Karşılaştırması 2023

youtube music vs spotify karşılaştırması

Youtube Music vs Spotify karşılaştırması yaparak hangi uygulamanın daha avantajlı olduğunu tespit etmeye çalıştığımız bu yazımızda sizlere çeşitli şekillerde açıklamalarda bulunacağız.

Bugünlerde müzik dinlemek isteyenlerin elinde birden fazla seçenek bulunuyor. Özellikle uygulama sayısı çeşitliliği müzik dinleyicileri tarafından bazı uygulamaların daha çok tercih edilmesine neden oluyor. Youtube Music vs Spotify karşılaştırması yaparken çeşitli faktörleri ele alacağız.

Youtube Music ve Spotify plan karşılaştırması

Bu karşılaştırmayı yaparken aşağıya fiyat bilgisini girmek doğru olmayacak. Çünkü sürekli olarak güncellenen fiyatları bizim anlık olarak buradan güncellememiz mümkün değil. Yanıltıcı bilgi vermemek adına sizlere Spotify Premium sayfasından güncel bilgileri görebileceğinizin bilgisini verelim. Aynı şekilde Youtube Premium sayfasından da güncel fiyatları edinebilirsiniz.

UygulamalarReklamlı SürümBireysel Paketİkili PaketAile PaketiÖğrenci Paketi
Youtube MusicVarVarYokVarVar
SpotifyVarVarVarVarVar
Youtube Music ve Spotify Plan Karşılaştırma Tablosu

Planlara baktığımız zaman ikisindeki seçeneklerde neredeyse aynı. Tek fark Youtube Music iki kişilik bir paket imkanı sunmuyor. Spotify ise duo özelliği sayesinde iki kişiyi tek bir paket altında toplama fırsatı sunuyor. Buradaki bu fark aslında tercih sebebi olmak için geçerli bir neden değil. Dolayısıyla bu açıdan baktığımızda şu anlık planlar arasında tercih sebebi olabilecek bir fark göremiyoruz.

Youtube Music ne zaman çıktı?

Youtube uygulamasında aslında zaten hali hazırda kurulduğu tarihten itibaren müzikler paylaşılmaktaydı. Şuanda bile Youtube’un normal uygulamasında müzik dinlemeniz mümkün. Ancak 2015 yılında çıkan bir haber ile birlikte müzik uygulamasının ayrılmasına karar verildi. Böylece Youtube Music denen platform ortaya çıktı. Şuanda Spotify ve Apple Music gibi dişli rakiplere sahip bir müzik dinleme uygulaması olarak yayın hayatına devam ediyor.

Spotify ne zaman çıktı?

Spotify ise Youtube Music’den daha önce kurulmuş bir müzik dinleme uygulamasıdır. 2008 yılında yayın hayatına başlayan Spotify aslında 2015 yılına kadar krallar gibi tercih edilme sebebiydi. Çünkü karşısında bir rakip görmeyen Spotify, piyasada tek seçenek olarak bulunuyordu. Şuanda ise milyonlara hitap eden Spotify’ın karşısında 2 rakip daha var.

Youtube Music vs Spotify karşılaştırması

İki uygulamaya detaylıca baktığımız zaman öncelikle ücretsiz sürümlerinden bahsetmek lazım. İki uygulamada kullanıcılarına ücretsiz müzik dinleme fırsatı sunuyor. Bu sürümlerde en kaliteli yayın veren taraf ise Spotify oluyor.

Youtube Music128kb/s
Spotify160kb/s
Ses kalitesi farkları

Aslında yazımızın bu noktasına kadar ikisi arasında tercih sebebi olabilecek büyük farklar bulunmadı. Ama bu noktadan sonra okuyacaklarınız arasında tercih sebebi olmak için çeşitli nedenler yer alacak.

Youtube Music vs Spotify fiyat karşılaştırması

Spotify’ın en düşük paketi bu yazının hazırlandığı tarihte 39,99 TL iken, Youtube Music için 20,99 TL olarak yer alıyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta Youtube Premium alınarak hem videolar izlerken reklam çıkmasının önüne geçebilirsiniz hem de Youtube Music uygulamasının reklamsız sürümünden faydalanabilirsiniz.

Youtube Music vs Spotify şahsi yorumlarım

Şahsi olarak yorumlarımı merak ediyorsanız ben Youtube Premium kullanıyorum. Bu sayede hem videolarda reklamsız izleme seçeneğine sahip olurken, istersem videoları çevrimdışı izlemek üzere de kayıt edebiliyorum. Aynı zamanda Youtube Premium benim için Youtube Music uygulamasında da bir üyelik oluşturmuş oluyor ve aynı üyeliğim ile müziklerimi de reklamsız bir şekilde dinleyebiliyorum.

Aynı zamanda Spotify üzerinden para kazanmak isteyenler için paylaşmış olduğumuz yazı da ilginizi çekebilir.

Youtube Premium Avantajları

Youtube Premium kullandığımı söylemiştim. Peki bu uygulamanın şahsıma olan avantajları neler? Sıralamak gerekirse;

  1. Videoları indirebiliyorum,
  2. Videolarda reklam çıkmıyor,
  3. Videoları arka planda oynatabiliyorum,
  4. Youtube Music kullanabiliyorum.

Neden Spotify kullanmıyorum

Spotify’ın Türkiye fiyatlandırması oldukça pahalı. Bu sebeple Youtube Premium satın almak bana daha mantıklı geliyor. Özellikle üniversite öğrencisiyseniz öğrenci planı alarak eğitim hayatınız boyunca mevcut fiyatlardan daha ucuza ödeme yaparak, Youtube’un sunduğu imkanlardan faydalanmaya indirimli bir şekilde devam edebiliyorsunuz.

Youtube Music vs Spotify şarkı çeşitliliği

Şarkı çeşitliliği açısından bakacak olursak Youtube Music uygulaması her türlü daha geniş bir şarkı çeşitliliğine sahip. Çünkü Youtube Music uygulaması temelinde şarkıları kendi uygulaması olan Youtube tarafından çekiyor. Yani klipleri bile müzik olarak dinleme imkanınız varken, şarkı olarak işaretlenmiş tüm videoları dinlemeniz mümkün. Daha eski şarkıları Spotify tarafında bulamazken Youtube Music tarafında kolaylıkla bulabilirsiniz.

Youtube Music vs Spotify ses kalitesi

Youtube Music vs Spotify karşılaştırması yaparken en önemli faktörlerden birisi de kimileri için ses kalitesi olabilir. Arkadaşım ben şarkımı dinlerim kalitesini ayırt edebilecek kadar yüksek standartta kulaklık kullanmıyorum diyorsanız tabii ki önerim Youtube Music uygulaması olacaktır. Ama ben öyle bir kulaklık kullanıyorum ki detaylar o kadar fark ediyor ve bu benim için önemli diyorsanız bu anlamda sizin için Spotify daha iyi bir seçenek olabilir.

Youtube Music vs Spotify şarkı sözleri

Ne demiştik, eski şarkıları Youtube Music tarafında bulması daha kolay. Ama her şarkı sözüne bu uygulamada erişmek işte zaman zaman sorun olabiliyor. Youtube Music daha çok popüler şarkılar için şarkı sözleri sunarken, Spotify neredeyse tüm şarkıları için şarkı sözlerini sizinle paylaşır. Eğer şarkılara eşlik etmeden yapamam diyorsanız sizin için Spotify daha iyi bir seçenek olabilir.

Youtube Music vs Spotify: Ekşi Sözlük yorumları

En popüler tartışmaların döndüğü Ekşi sözlükte Youtube Music vs Spotify için yazılan bazı yorumlardan vardığımız ortak kanı şu yönde: Her ikisinin de alıcısı var. İşte bazı yorumlar:

yıllardır spotify kullandığımdan mı bilmiyorum ama youtube music arayüzünü asla sevemiyorum. spotify’ın haftalık keşif listesini de çok seviyorum vazgeçemiyorum bu yüzden.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir