TeknoMars

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgisayar
  4. »
  5. RAM Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

RAM Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

ram alırken nelere dikkat edilmeli

Oyun bilgisayarı toplamaya çalışıyorsunuz ve RAM alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyor musunuz? Ya da bilgisayarınıza RAM takviyesi yapmayı düşünüyorsunuz ancak unutulmaması gereken bir şeyler var diye araştırıyor olabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda ram alırken dikkat edilmesi gereken detaylardan bahsedeceğiz.

Alınabilecek onlarca marka arasından hangi modeli seçmek mantıklı zaman zaman kafa karışıklığına sebep olabiliyor.

RAM nedir?

Bilgisayarın hafızası olarak bilinen “Random Access Memory” yani kısa adıyla RAM, bilgisayarın en önemli parçalarından biridir. Bilgisayar için yeni bir RAM değiştirmeyi amaçlıyorsanız RAM değiştirmek bilgisayar için hayati önem taşır. 2 GB’tan 32 GB’a kadar farklı RAM seçenekleri mevcuttur. Daha büyük boyutlarda RAM seçenekleri de bulunmaktadır. Sizin ihtiyacınıza göre uygun olan RAM’ı seçmeniz beklentinizi karşılamak için yeterli olacaktır. Örneğin 8GB RAM ihtiyacına sahip bir oyunu 32GB RAM ile çalıştırmak paranızı boşa harcamanıza neden olabilir. (Yani düşük RAM ihtiyacına sahip oyunlar için pahalı ve yüksek boyutlu RAM almanıza gerek bulunmamaktadır. Eğer yüksek ihtiyaçlı oyunlar oynamayacaksanız.) Sadece arka plan uygulamaları için yeterli hafızanın kaldığından emin olmalısınız.

Laptopa RAM alırken dikkat edilmesi gerekenler

Çoğu laptop oyuncuları için ram alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında öncelik olarak kaç GB’lık bir boyuta ihtiyaç olduğudur. Günümüzde normal düzeydeki oyunları oynayabilmek aynı zamanda arka planda birkaç internet sekmesini açabilmek için 16GB’lık RAM yeterlidir. Daha fazlası tabi ki alınabilir ancak en az 16GB olarak alınması tavsiye edilmektedir. 8GB’lık RAM alarak hata yapmayın.

RAM SeçenekleriKullanılan Yerler
8GBGiriş seviyesi laptoplarda bulunur. Sadece gündelik işler için tavsiye edilir.
16GBÇoğu oyunu ortalama seviyede oynama imkanı bulursunuz. (Yüksek kalitedeki oyunlar hariç tutulmalıdır.)
32GBÜst düzey oyuncular için en ideal seçenektir. Uzun bir süre sizi üzmez.
Karşılaştırma tablosu

Daha öncede belirttiğim gibi sadece gündelik işleri ve ofis işleri için kullanacağınız bir bilgisayara 32GB RAM takmak veya o boyuta sahip bir Laptop satın almak oldukça mantıklı bir seçim olmayacaktır. Tam zıttı sürekli oyun oynayan birisiyseniz de gidip 8GB RAM’e sahip bir laptop satın almak yine ideal bir seçim olmayacaktır.

Farklı programlar farklı miktarlarda RAM ihtiyacı gerektirir. RAM kullanımı zamanla artar ve yeterli RAM alanınız yoksa kullandığınız uygulamalar ciddi şekilde yavaşlar. DDR4 ve DDR5, en yeni nesil bilgisayarlarda en yaygın olanlardır. DDR6 geliştirilme aşamasındadır. Yeterli RAM’e sahip olduğunuzdan emin olmak bilgisayarınızın hızı için önemli bir faktördür. Bilgisayarınızın hızına etki eden faktörlerden birisi de ekran kartı sıcaklığına sebep olan şeyler olmaktadır. Bununla ilgili daha önce bir yazı hazırlamıştık.

Marka ve kalite

RAM alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden bir tanesi tercih edeceğiniz marka ve kalite olacaktır. Hem performans hem de uzun süre kullanılabilirlik açısından doğru bir üretici seçimi yapılması önem taşır. Arızalanan kalitesiz RAM’ler bilgisayarınızın diğer aksamlarının da hasar almasına neden olabilir.

Gecikme değeri

Gecikme değerinin düşük olması hızlı çalışacağı anlamına gelir. Yüksek frekanslı RAM alınırken gecikme değerinin düşük olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu değerler RAM için veri okuma ve yazma hızını etkileyen önemli şeylerdir.

Anakart uyumu

Anakart ile uyumlu olması gereken RAM’de yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi eğer DDR5 kullanılıyorsa yine DDR5 alınmalıdır. DDR4 kullanılıyorsa bu sefer aynı mantıkla DDR4 alınmalıdır. Anakart uyumsuz olduğu takdirde paranız boşa gitmiş olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir