TeknoMars

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Teknoloji
 4. »
 5. iPhone Kaza Algılama Nasıl Çalışır?

iPhone Kaza Algılama Nasıl Çalışır?

iphone kaza algılama sistemi

iPhone cihazlarında olan kaza algılama özelliğinin nasıl çalıştığını ve nasıl aktive edileceğini bu yazımızda anlatıyor olacağız. iPhone kaza algılama sistemi çoğu kişi için oldukça faydalı bir özelliktir. Telefonunuz bir kaza olduğunu algıladığında sizin yerinize acil servisleri arayarak ilgili birimler ile hızlıca iletişime geçmenizi sağlar.

Bu sistem veri elde edebilmek için GPS, barometre, mikrofon ve gelişmiş hareket algoritmaları kullanarak kol saatiniz ve telefonunuz ile birlikte senkronize şekilde çalışarak verileri analiz eder. Ekranınıza 10 saniyelik bir uyarı çıkar. Bu zaman diliminde yani 10 saniyenin sonunda Apple cihazınızla etkileşimde bulunmadıysanız 10 saniyelik bir geri sayım başlayacaktır. Bittiğinde otomatik olarak acil servislerle iletişime geçilir. 10 saniye içerisinde kapatırsanız herhangi bir iletişime geçilmez. Böylece yanlış uyarılar ile acil servisleri meşgul etmenin önüne geçileceği düşünülmektedir.

iphone kaza algılama özelliği

iPhone kaza algılama özelliği nasıl kullanılır?

Telefonunuzun ayarlar kısmına giriş yapın. Ardından Acil SOS seçeneğine tıklayın. Tıkladıktan sonra ağır trafik kazasından sonra aç seçeneğini etkinleştirmeniz yeterli olacaktır.

Acil durum hizmetleri yanıt verdiğinde, Siri’den gelen sesli mesaj, her tekrar arasında beş saniyelik sessizlik içeren bir döngü halinde çalmaya başlar: “Bu ‘iPhone’un sahibi ciddi bir araba kazası geçirdi ve telefonuna yanıt vermiyor.” ‌Acil durumda iletişime geçilecek kişileri ayarladıysanız, 10 saniyelik bir geri sayımın ardından bu kişilere de bilgi mesajı gönderilecektir. Lokasyon bilginizde enlem ve boylam olarak ilgili servis ile paylaşılacaktır.

Hangi modellerde kaza algılama özelliği var?

 • ‌iPhone 14‌
 • ‌iPhone 14‌ Plus
 • iPhone 14 Pro
 • ‌iPhone 14 Pro‌ Max
 • Apple Watch SE (2nd Generation)
 • Apple Watch Series 8
 • Apple Watch Ultra

iPhone 14 öncesi modellerde kaza algılama özelliği bulunmamaktadır. Apple, modellerinde bulunan kaza algılama özelliğinin her kazayı algılayacağını garantilemez.

iPhone 14 kaza algılama özelliği çalışıyor mu?

Apple tarafından paylaşıldığı videoyu izlemenizi öneriyoruz..

iPhone kaza algılama özelliği avantajları

Sonuç olarak, videodan da görülebileceği üzere kaza algılama sistemi tamamen sizin yararınıza olmak amacıyla tasarlanmıştır. Ancak bu sistemin tüm telefonlarda olmaması üzücü olsa da teknoloji devleri bu sistemi ilerleyen süreçlerde tüm telefon modellerine getirmek isteyecektir. Özellikle yeni çıkacak ve lansmanı yapılacak olan iPhone 15 de bu özelliğe sahip modeller arasında yer alacak.

Android telefonlarda kaza algılama var mı?

Bu konuyla ilgili olarak Pixel telefonlarda kaza algılama özelliği olduğunu biliyoruz. İlerleyen süreçte Google bu konu ile ilgili olarak tüm android modellerinde bu hizmeti vermek isteyecektir. Bir gelişme olursa konu ile ilgili paylaşım yapacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir