TeknoMars

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Youtube Ne Kadar İnternet Yer?

Youtube Ne Kadar İnternet Yer?

Youtube ne kadar internet yer

Eğer sınırsız bir internete sahip değilseniz, Youtube gibi çeşitli uygulamalar kullanırken mobil verinizdeki harcamaları düzenli olarak takip etmeniz gerekir. Yoksa beklenmedik faturalar ile karşılaşmanız oldukça büyük bir ihtimal. Youtube gibi veri akışının fazla olduğu bir uygulamada gezinmek, içerikler izlemek ve canlı yayınlara katılmak internet kullanımınızın hızlıca tükenmesine neden olabilecek başlıca uygulamalardan bir tanesidir. Peki, Youtube ne kadar internet yer?

Bu yazımızda Youtube ne kadar internet yer sorusunun cevabına ve veri tüketimini ne şekilde harcadığınızı nasıl takip edeceğinize değineceğiz.

Youtube veri harcıyor mu?

Evet, diğer birçok uygulama gibi Youtube’da internet tüketimi yapmaktadır. Akıllı telefonunuzda yaptığınız hemen hemen her şey, Wi-Fi’ye bağlı olmadığınızda veri kullanır. Wi-Fi kullanıyorsanız YouTube videolarını veri kullanmadan izleyebilirsiniz. Ancak dışarıda herhangi bir yerde, Wi-Fi kullanmıyorsanız, YouTube izlemek veri tüketir. Bunun dışında çeşitli data sağlayıcılarının Youtube’da geçerli olmak üzere sınırsız internet paketleri sunduğunu biliyoruz. Youtube için sınırsız bir internet paketiniz yoksa kendi internet paketinizden harcamaya devam eder.

Youtube neden çok internet harcar?

Video verisi, mesajlaşma uygulamalarına göre daha çok bilgi aktarımı sağlayan bir uygulamadır. Görüntü ve buna ilaveten ses verisinin size aktarılması için internet kullanımının bu oranda fazla olması olağandır. Bu bahsettiklerimiz sadece Youtube için değil diğer bir çok video uygulaması içinde geçerlidir. Video izlemek başlı başına diğer uygulamalara göre internet tüketiminizi arttırmaktadır.

Youtube ne kadar internet yer?

Youtube’un ne kadar internet tükettiğini aslında sizlerde hesaplayabilirsiniz. YouTube’un veri kullanımı, izlediğiniz videonun kalitesine bağlıdır. Cihazınız destekliyorsa 144p’den 4K’ya kadar çok sayıda kalite seçeneği sunulmaktadır. Burada yapacağımız hesaplamaların değişiklik gösterebileceğini unutmayın.

Youtube tarafından paylaşılan bir makaledeki verileri örnek alarak bu hesaplamaları yapacağız.

480p video (standart kalite) için YouTube, 500 ila 2.000 Kbps arasında bir bit hızı önerir. Bu iki uç noktanın ortalamasını alalım ve 1.250Kbps kullanalım.

1.250Kbps (saniyede kilobit) bölü 1.000 bize 1.25Mbps (saniyede megabit) verir. Bir baytta sekiz bit olduğundan, 1,25 Mbps’nin sekize bölümü kabaca saniyede 0,156 megabayta eşittir. Bunu 60 saniyeyle çarpmak, 480p videonun YouTube’da dakikada yaklaşık 9,375 MB veri kullandığı anlamına gelir. 480p’de YouTube videosunda saat başına kabaca 562,5 MB veriyle sonuçlanır.

240p: saatte 225 MB
360p: saatte 315 MB
480p: saatte 562,5 MB
30FPS’de 720p: saatte 1237,5 MB (1,24 GB)
60FPS’de 720p: saatte 1856,25MB (1,86GB)
30FPS’de 1080p: saatte 2,03 GB
60FPS’de 1080p: saatte 3,04 GB
30FPS’de 1440p (2K): saatte 4,28 GB
60FPS’de 1440p (2K): saatte 6,08 GB
30FPS’de 2160p (4K): saatte 10,58 GB
60FPS’de 2160p (4K): saatte 15,98 GB

Gerçekten tasarruf etmek istiyorsanız 360p kabul edilebilir ancak gerçek bir kaliteden ödün vermiş olacaksınız.

Youtube veri kullanımını nasıl takip ederim?

iphone youtube ne kadar internet yer

YouTube’un Android’deki veri kullanımını kontrol etmek için Ayarlar > Ağ ve İnternet > Mobil ağ kısmını açın. Bu kısımdan veri tüketiminizi rahatlıkla takip edebilirsiniz. Apple için ise ayarlar > Hücresel kısmından Youtube uygulamasını bulabilirsiniz.

Youtube veri tüketimini nasıl azaltırım?

youtube görüntü kalitesi

Veri kullanımını azaltmanın en önemli ipucu, mobil veri kullanırken YouTube videolarını yüksek çözünürlükte izlemekten kaçınmaktır. Herhangi bir videoyu izlerken ayarlar kısmından görüntü kalitesini 360p olarak seçmek düşük veri tüketimi yapmanız için yardımcı olacaktır. Daha iyi bir kalite ve biraz daha fazla tüketim için 480p iyi bir seçim olabilir. Kesinlikle üzerindeki seçenekleri seçmeyin.

Youtube Premium kullanmakta veri tüketiminizi azaltmanızda faydalı olacaktır. Çünkü izlenilen reklamlarda veri tüketimi konusunda ilave harcama yapmaktadır.

Youtube video kalitesi varsayılan olarak nasıl ayarlanır?

Bu seçeneği bulmak için YouTube uygulamasının sağ üst köşesindeki profil resminize dokunun ve Ayarlar > Video kalitesi tercihleri’ni seçin. Burada, varsayılan seçenekler olarak Otomatik, Daha yüksek resim kalitesi ve Veri tasarrufu arasından seçim yapabilirsiniz

Youtube otomatik video oynatma nasıl kapatılır?

youtube otomatik oynatma kapatma

Otomatik Oynatmayı devre dışı bırakmak için herhangi bir videonun üst kısmındaki Otomatik Oynat seçeneğini bulun. Ayrıca; Ayarlar > Otomatik Oynat’a giderek bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir