TeknoMars

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Android: Pil Optimizasyonu Nasıl Kapatılır?

Android: Pil Optimizasyonu Nasıl Kapatılır?

pil optimizasyonu kapatma

Akıllı telefon kullanıcıları telefon bataryalarının uzun süre dayanması için çeşitli yöntemler deniyor. Bunlardan bir tanesi de pil sağlığını korumak için kullanılan pil optimizasyonu seçeneği. Android telefon kullanıcıları için pil optimizasyonu nasıl kapatır?

Pil optimizasyonu ne işe yarar?

Herkes telefonlarında pil ömrünü uzatmak istiyor. Pil kullanımını manuel olarak bir noktaya kadar optimize edebilseniz de kimse bu konuda sürekli endişelenmek istemez. Özellikle bir günü çıkaramayan telefonlar can sıkıcı olabiliyor. Yanınızda sürekli olarak bir PowerBank ile dolaşmanıza neden olabileceği gibi kablo ile şarj yeri aramak istemiyor da olabilirsiniz. Bu sebeple Android telefonlarda sisteme dahil gelen pil optimizasyonu seçeneği bulunuyor. Bu özellik çoğu zaman faydalı olsa da bazı uygulamaların arka planda çalışmasını kısıtlayarak güç tasarrufu sağlamaya çalışırken uygulamaların doğru çalışmasını engelliyor.

Android 6.0 Marshmallow ve sonraki Android sürümlerinde yerleşik olarak bulunan bir işlevdir. Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalar tarafından telefonunuza sürekli bildirim almak isteyebilirsiniz. Sosyal medya uygulamaları için bu bir sorun teşkil edebilir. Neyse ki, pil optimizasyonunu kapatabiliyorsunuz.

Batarya – Pil optimizasyonu kapatma yöntemi

Herhangi bir Android uygulaması için optimizasyon özelliği devre dışı bırakılmak isteniyorsa aşağıdaki adımlar izlenebilir.

Ayarlar > Pil > Sağ kısımda bulunan üç noktaya > Pil kullanımını optimize et
veya
İstediğiniz uygulamanın ayarlar kısmına girerek batarya bölümüne tıklayın ve optimize etme seçeneğini seçebilirsiniz.

android pil optimizasyonu kapatma yöntemi

Başka android telefonlarda ise şu adımlar işinize yarayabilir:

  • Cihazınızdan ayarlar seçeneğine sonrasında pil seçeneğine tıklayın.
  • Pil seçeneğinin ardından diğer pil ayarlarını seçin.
  • Pil kullanımını optimize et butonuna tıklayın.
  • Ardından uygulama seçerek optimize kapat seçeneğine tıklayarak kapatabilirsiniz.

Aşağıdaki Youtube videosunda Android telefonlarda pil optimizasyonu nasıl yapılır görebilirsiniz.

Hangi uygulamalar için pil optimizasyonu kapatılmalıdır?

Peki hangi uygulamalar için pil optimizasyonunu kapatmamız önerilir? Kafamıza göre bazı uygulamaların optimizasyonunu kapatmak zaman zaman problemlerin oluşmasına neden olabilir. Pil optimizasyonunu devamlı olarak çalışmasını istediğimiz uygulamalar için kapatmalıyız. Çünkü almak istediğimiz önemli bir bildirimi kaçırmak istemeyiz. Bu durumda akla ilk önce mesajlaşma uygulamaları olan WhatsApp ve Messenger geliyor. Devamında ise fotoğraf yedekleme uygulaması olarak kullanılan uygulamalar için de optimizasyonu kapatmak faydalı olabilir. Tabii ki fotoğraflarınızın yedeklenmesi sizin için önemli ise. Planlayıcı gibi uygulamalar içinde pil optimizasyonu kapatılmalıdır. Çünkü gereken zamanda çalışmayacaklardır.

Youtube‘da aynı şekilde sık kullandığınız bir müzik uygulaması ise arkaplanda çalışma işlevinin gerçekleşebilmesi için pil optimizasyonunu kapatmamanız önerilir. VPN uygulaması kullanıyorsanız optimizasyon yaptığınız takdirde VPN uygulamasının da kapanmasına neden olabilirsiniz. Bu durumda bağlantı problemleri ile karşılaşmanız olası bir durum. Spotify gibi müzik uygulamaları da pil optimizasyonu nedeniyle arka planda müzik dinlemenize engel olabilir. Dolayısıyla bu tarz müzik dinleme uygulamalarını da kapatmamanız önerilmektedir.

Eğer tüm uygulamalar için pil optimizasyonunu açmak istiyorsanız Google‘un hazırlamış olduğu makale faydalı olacaktır. İşte sizler tarafından sorulan bazı sıkça sorulan sorular:

Pil optimizasyon uygulamaları işe yarar mı?

İlaveten uygulama mağazasından indirilen uygulamaların kullanımını önermiyoruz. Çünkü yarardan çok zarar sağlıyorlar ve bataryanın ömrünü korumasını sağlamıyorlar. Yerleşik olarak telefonda gelen uygulamanın kullanılması bu anlamda yeterli olacaktır. Özellikle bilinmeyen sağlayıcılar tarafından indirilen uygulamalar kişisel bilgileriniz için de tehlikeli olabilir. Bu bağlamda uygulamayı indirirken onayladığınız izinleri detaylıca incelemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde tüm bilgileriniz üçüncü şahısların eline geçebilme riski ile karşı karşıya kalmaktadır.

Pil optimizasyonunu kapatırsam şarjım hızlı biter mi?

Batarya-pil optimizasyonunu kapatmanız durumunda şarjınızın hızlı bitmesi gibi bir durum söz konusu değil. Aslında bu konu sizin batarya sağlığınız ile alakalı bir durum. Eğer yeni bir telefona sahipseniz bataryanız her anlamda daha uzun saatler kullanma imkanı sunacaktır. Ancak zamanla eskiyen bataryalar sürede azalmalar yaşanmasına neden olmaktadır. Önerilen ise telefonu olduğu gibi kullanmak ve pil tasarrufu moduna almamak. Çünkü pil tasarrufu sadece acil durumlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Samsung pil optimizasyonunu kapatmak zararlı mı?

Hayır, dilediğiniz uygulamalar için pil optimizasyonunu kapatabilirsiniz. Özellikle bahsettiğimiz mesajlaşma uygulamalarının optimizasyonunu kapatmazsanız herhangi bir problemle karşılaşmaz ve bildirimleri sıkıntısız almaya devam edebilirsiniz.

Bu yazımızdan istediğiniz bilgiye eriştiğinizi düşünmekteyim. Eğer faydalı olduğunu düşündüğünüz bir bilgi varsa bizimle yorumlar kısmında paylaşmaktan çekinmeyin.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir