TeknoMars

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haber
  4. »
  5. Yanlış Yatırılan MTV Nasıl Geri Alınır? (2023 Güncel)

Yanlış Yatırılan MTV Nasıl Geri Alınır? (2023 Güncel)

motorlu taşıtlar vergisi

Türkiye’de yaşıyorsanız mutlaka vergi ödüyorsunuzdur. MTV olarak bilinen motorlu taşıtlar vergisi de bu vergilerden bir tanesi olarak biliniyor. Günümüzde araç sahibi iseniz MTV ödemekle yükümlüsünüz anlamına gelir. Peki yanlış yatırılan MTV nasıl geri alınır? Bu konuya geçiş yapmadan önce MTV nedir ve neden ödenmektedir ilk önce onlardan bahsedelim.

MTV – Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödemesi sahip olduğunuz otomobilin motor hacmine ve yaşına göre hesaplanmaktadır. Kamyonlarda ise bu hesaplama azami ağırlık ve aracın yaşına bakılarak yapılmaktadır. Dolayısıyla herkes için farklı bir MTV ödeme tutarı çıkabilmektedir. Her yıl değişen fiyat oranları ile güncel bir fiyatlandırmanızı vergi borcunuza bakarak hesaplayabilirsiniz. Yazımızın sonunda güncel vergi borçlarınıza nasıl bakacağınıza değineceğim.

Ocak ve Temmuz aylarında ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi ve 2023 yılında ilave olarak eklenen MTV ödemesi kısa bir kafa karışıklığı yaratmış olsa da ilave olarak eklenen Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödemesi Kasım ayının sonuna kadar yapılmak zorundadır.

Elektrikli Araçlarda MTV Var Mı?

Daha öncesinde elektrikli otomobillerin dezavantajları ile ilgili bir içerik yayınlamıştık. Sanırım elektrikli araçların avantajlarından bir tanesinden bahsedecek olsak, ilk bahsedeceğimiz şey Motorlu Taşıtlar Vergisi olabilirdi. Türkiye’de elektrikli araç sahipleri de içten yanmalı motora sahip araç sahipleri gibi motorlu taşıtlar vergisi ödemekle yükümlüdür.

Dünya genelinde elektrikli araç kullanımının teşvik edilmesi nedeniyle çeşitli vergi indirimleri uygulanmaktadır. Türkiye’de ise ÖTV oranı diğer araçlara göre biraz daha düşük alınmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi oranları elektrikli araçlarda dörtte bir oranında düşük ödenmektedir. Bu sayede içten yanmalı motora sahip araçlara göre daha avantajlı olduğu bilinmektedir. Fakat, elektrikli araçlar yüksek motor hacimleri nedeniyle en üst seviyeden MTV dilimine tabi oluyor.

yanlış yatırılan mtv

MTV – Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Bu verginin ödenmemesi durumunda ise çeşitli cezalar ile karşı karşıya kalacağınızı unutmamanız gerekmektedir. Maliye Bakanlığı tarafından tarafınıza bir mektup gönderilir. Uyarı dikkate alınmazsa bankalarınıza haciz konularak kalan vergilerin tamamı tahsil edilir.

MTV İptal Etme Yöntemi – Yanlış Yatırılan MTV

Bazı vatandaşlar ise telaşla yaptıkları işlemlerden sonra iki defa MTV ödediğini veya daha fazla MTV tutarı ödediğini hatırlayabilmektedir. Yanlış yatırılan MTV’yi geri alabilmek için izlemeniz gereken yöntemlerden bahsedeceğiz.

MTV ödemelerini online bankacılık işlemlerinden yapabildiğiniz gibi aynı zamanda İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de borcunuzu sorgulayarak ödeme yapabilmektesiniz.

interaktif vergi dairesi internet sitesi

İşleminizi online bankacılık üzerinden gerçekleştirdiyseniz ve para provizyonda bekliyor olarak görünüyorsa işlemi kolayca iptal edebilirsiniz. Ancak paranız çoktan vergi dairesine ulaşmış ise bunun için bir dilekçe doldurmanız gerekmektedir. Vergi dairesine giderek işlemi yanlış yaptığınızı söylemeniz gerekir. Ardından iade talebi isteyebilirsiniz. Ancak şunu bilmeniz gerekiyor ki paranız hesabınıza geri yatırılmayacaktır. İkinci taksit olarak işleme geçecek ve hesabınıza para yatmayacaktır.

Ziraat Bankası MTV-Motorlu Taşıtlar Vergisi İptal Etme

  • Ziraat bankasının mobil bankacılık açılır.
  • Ardından menü bölümüne ve para transferlerine geçiş yapılır.
  • Karşınıza gelen ekrandan transfer talimatlarım seçeneğine tıklanır.
  • MTV vergisi ödeme talimatları görünmektedir.
  • Buradan yanlış gönderilen talimata tıklayarak iptal et seçeneğine basmanız yeterli olacaktır.

MTV iptal edilir mi?

Evet, MTV ödemesini iptal edebilirsiniz.

MTV ödemesine itiraz nereye yapılır?

Vergi dairesine itiraz yapılabilmektedir. Bunun için bir avukata danışmanızı öneririz.

MTV ödemesine itiraz nasıl yapılır?

İade dilekçe formu doldurularak itiraz işlemini yapabilirsiniz. Bu işlem için bir avukata danışmanızı önermekteyiz.

MTV ödemek zorunlu mu?

Evet, motorlu taşıtlar vergisini ödemek zorunludur. Aksi takdirde satış işlemi gerçekleştiremezsiniz ve çeşitli cezalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Aşağıya İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden vergi borcu nasıl ödenir bununla ilgili resmi kurum tarafından paylaşılmış bir videoyu ekliyorum. Bu şekilde Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinizin yanı sıra başka bir vergi borcunuz varsa onu da görüntüleyebilir ve gecikme ücreti ödemeden tüm ödemelerinizi zamanında yapabilirsiniz. Dileyen kişiler kendi bankacılık uygulamaları üzerinden de ödeme yaparak vergi borçlarını kapatabilirler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir