TeknoMars

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Haber
 4. »
 5. 2023 Yılında En Çok Para Kazanan Youtuberlar

2023 Yılında En Çok Para Kazanan Youtuberlar

en çok kazanan kanallar

Dünyanın en popüler içerik üretim platformu olan Youtube, içerik sayısını ve çeşitliliğini her geçen gün arttırıyor. Ülkemizde de oldukça popüler olan Youtube platformunda aradığımız her şeye ulaşmak oldukça kolay. Bu kadar kolay olmasına karşın kimi zaman doğru ve güncel içeriğe erişebilmek konusunda karışıklıklar yaşayabiliyoruz. 2023 yılında en çok para kazanan Youtuberlar listesini çeşitli araştırmalar yaparak sizler ile paylaşıyoruz.

2023 yılında en çok kazanan youtuberlar

Biliyorsunuz ki Youtube üzerinden para kazanan çok fazla sayıda kişi var. Bunlardan bazıları oyun oynayarak para kazanıyorken bazıları da belirli konularda belirli içerikler üreterek para kazanan kişiler. Örneğin bu konular kimi zaman bir ders anlatımı olabilirken kimi zaman çok spesifik bir konu olabilecek şekilde evcil hayvanlar üzerine içerikler paylaşan kişiler de olabilir. Tabii ki en çok para kazanan Youtuberlar arasında bu tarz kişileri görmemiz mümkün olmayabiliyor. Ancak şu bir bilinen gerçek ki Youtube üzerinde en çok para kazanan Youtuberlar genele hitap eden ve genç kitleyi kendisinde tutmayı becerebilen kişilerden oluşmaktadır.

Youtube üzerinde ilkleri yaşatabilen ve özgün içerikler üretebilen kişiler her zaman ön planda kalarak Youtube’un en çok para kazanan kitlesi olmaya devam edeceklerdir. Şimdi sizlere Youtube’un en çok kazanan kanallarının bir listesini paylaşacağım. Listeyi ikiye ayırmayı tercih ediyorum. Çünkü dünyada ve Türkiye’de kazananlar tamamen farklı kişilerden oluşuyor.

2023 Yılında Dünyada En Çok Para Kazanan Youtuberlar

Aşağıda paylaşacağım listede en çok kazanan Youtube kanallarını göreceksiniz. Fark ettiğiniz üzere en çok kazanan kanallar arasında aslında Türkiye’den aday yok. Çünkü gelirlerini Dolar veya Euro bazında alan kanal sahipleri Türkiye’nin kazanç listesine girmesine engel oluyor. Güncel olarak en çok para kaznana youtuberlar listesi şu şekilde;

PewDiePie

pewdiepie youtube kanalı

PewDiePie olarak bilinen Felix Arvid Ulf Kjellberg, 1989 doğumlu, 33 yaşında bir İsveç vatandaşı. 2010 yılında başladığı Youtube macerasında şuanda dünyanın en çok para kazanan youtuberı olarak biliniyor.

MrBeast

mrbeast youtube kanalı

MrBeast olarak bilinen James Stephen Donaldson, 1998 doğumlu, 25 yaşında bir Amerika vatandaşı. 2012 yılında başladığı Youtube macerasında şuanda listesinin ikinci sırasında yer alarak en çok kazanan youtuberlar arasında yerini almayı başarıyor.

Dude Perfect

dude perfect youtube kanalı

İlk iki sırada yer alan Youtube kanallarına nazaran bu kanalın Türkiye tarafından çok sıkı takip edilmediğini biliyoruz. Ancak listemizin üçüncü sırasında yer alan Dude Perfect kanalı anlık olarak 59,7 milyon takipçi sayısıyla izleyenleri kendine bağlamayı başarmış diyebiliriz.

Listemizin devamını ise aşağıdaki Youtube kanalları oluşturuyor.

 • Rhett & Link
 • Jefree Star
 • DannTDM

2023 Yılında Türkiye’de En Çok Para Kazanan Kanallar

Türkiye için ise ayrı bir araştırma yaptığımız zaman, popüler bir istatistik merkezinin yaptığı araştırma tablosuna göre ortalama bir veri vermeye karar verdik. En çok para kazanan youtuberlar’ın Türkiye versiyonunda net olarak rakam paylaşmak mümkün olmasa da, abone sayısı çok fazla olanın doğru orantıda fazla gelir elde edebileceğini düşünmekteyiz. Bu bağlamda yaptığımız listeyi aşağıya bırakıyoruz.

Netd Müzik

Netd Müzik olarak ilk sırayı alan Youtube kanalı tamamen müzik içerikli paylaşımlarıyla listemizin ilk sırasında yer alıyor.

Enes Batur

enes batur youtube kanalı

Enes Batur Türkiye’de açık ara en çok ilgi toplayan Youtuber olarak biliniyor. 2011 yılında girdiği Youtube piyasası şuanda onun gelir elde ettiği bir platform olma yolunda devam ediyor. 1998 doğumlu olan Enes Batur şuanda 25 yaşında. Enes Batur tarafından söylenen Ayaz isimli Youtube şarkısı ise en çok izlenen videolarından bir tanesi.

Diğer Youtube kanalları ise listenin devamında şu şekilde ilerliyor. Temel olarak Atv ve Orkun Işıtmak haricinde küçük çocuklara hitap eden Youtube kanalları listenin üçüncü ve dördüncü sırasını almış durumda. Ulusal yayın yapan televizyon kanalı ATV de listede yer alarak Orkun Işıtmak’ın önüne geçmiş durumda.

 • Oyuncak Avı
 • Oyuncakoynuyorum
 • Atv
 • Orkun Işıtmak

Fark ettiğiniz üzere Youtube Türkiye’de en çok abone sayısına sahip olan kanalları da paylaşmış olduk. Listenin en başını Netd Müzik Youtube kanalı çekiyor. Enes Batur ve Orkun Işıtmak olarak tanınmış olan ünlü Youtuberlar’da listemiz içerisinde tabii ki yer alıyor.

Özetle, Youtube üzerinden gelir elde ederek kendi kazanç kapısını Youtube olarak belirleyen bir çok kişi mevcut. Listenin başını çeken kanallar ise hep eğlence içerikli kanallar olması bir nebze olsa da üzücü. Çünkü Youtube’da sadece eğlence içeriklerinin yanı sıra eğitici içeriklerin ve kanalların olduğu da bir gerçek. Youtube bu anlamda bir adım atarak belki de bu tarz içeriklerin daha ön plana çıkmasını sağlayabilir. Böylece insanların vakitlerini daha değerli bir şekilde geçirmeleri teşvik edilebilir.

Ruhi Çenet ve Barış Özcan‘da belgesel tadında içerik üreten Youtuberlar’dan birkaçı iken onların bu listelerde üst sıralarda olmaması aslında bir nebze de olsa üzücü olmakta. Tabii ki onlarda Youtube üzerinden iyi bir gelir elde ediyor olabilirler. Ancak bir toplum kendini geliştirmek istiyorsa mutlaka vaktini değerli şeyler için harcamalı.

Youtube’da kazançlar nasıl hesaplanıyor?

Youtube üzerinde kazançların hesaplanması için çeşitli durumlar söz konusu. Kısaca iki adet parametreden faydalanılarak hesaplama yapıldığını söyleyebiliriz. İlk olarak kanalınızdaki reklam görüntülenme sayısı. İkinci olarak ise görüntülenen reklama tıklanma sayısı.

Youtube’da en çok kazanan Youtuber kaç yaşında?

Youtube’da en çok para kazanan kanalın sahibi PewDiePie ve 33 yaşında olduğu biliniyor. Sıralamada olan kanalların sahipleri de ortalama 26 yaşında.

Youtube’da kazanç elde etmek için en az kaç abone olması lazım?

Youtube tarafından paylaşılan bilgiye göre en az 500 abone sayısı ve 90 gün içerisinde 3 adet içerik paylaşılmış olması yeterli. İlaveten son 12 ay içerisinde 3.000 saat izlenmenizin olması gerekiyor.

Youtube’da bir beğeni kaç lira?

Youtube üzerinde beğeni sayısının bir getirisi bulunmamaktadır. Sadece videonuzun trendlere girmesinde rol oynayan bir faktör olarak düşünülebilir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir