TeknoMars

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Yapay Zeka Tehlikesiyle Karşı Karşıya Olan Meslekler

Yapay Zeka Tehlikesiyle Karşı Karşıya Olan Meslekler

yapay zeka nedir

Son zamanlarda kendinden sıkça bahsettiren yapay zeka teknolojisi gün geçtikçe daha da güçleniyor. Otomobillerde, cep telefonlarında ve daha birçok yerde kullanılan yapay zeka teknolojinin olduğu heryerde kullanılıyor. Uluslararası çalışma örgütü bu konu ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Aklınızdaki “yapay zeka mesleklerimizden edecek mi?” sorusunun yanıtını verdiler. Cevap kimileri için korkutucu, kimileri içinse sevindirici olabilir.

Kadınlar, erkeklere oranla daha riskli

Uluslararası çalışma örgütü, yapay zekanın insanların mesleğini almak yerine daha çok ortak amaçta yardımcı olarak kullanılacağı düşünülüyor. Bu, yapay zekanın dünya çapında hem erkek hem de kadın olmak üzere neredeyse 70 milyon insanın yerini alma potansiyeline sahip olduğu anlamına geliyor. Aynı zamanda uluslararası çalışma örgütüne göre 427 milyon iş daha kaliteli ve yenilikçi olacak.

yapay zeka infografik

Araştırma, yüksek gelirli ülkelerde kadınların yaptığı yaklaşık 21 milyon işin otomasyon riskiyle karşı karşıya olduğunu ortaya çıkardı. Aynı durum üst-orta gelirli, alt-orta gelirli ve düşük gelirli ülkelerdeki kadınlar için de geçerli.

Hangi meslekler yapay zeka tarafından risk altında?

Yapay zeka yavaş yavaş hayatlarımızı ve işlerimizi de ele geçiriyor. Uluslararası çalışma örgütünün çalışma raporuna göre yakında yazarların, seyahat danışmanlarının, katiplerin, banka memurlarının, anket ve pazar araştırması yapan kişilerin yerini alabilir.

Düşük gelirli ülkelerde, insanların sahip olduğu pozisyonların yalnızca %0,4’ü bu teknolojinin riskleriyle karşı karşıyadır. Öte yandan, yüksek gelirli ülkelerde insanların ~%5,5’i de mesleklerini kaybetme ihtimalleri ile karşı karşıyadır.

Sonuç olarak, bu teknolojinin kullanımı ve geliştirilmesi birçok kolaylık sağlasada bazı açılardan insanlarda kaygı oluşmasına neden oluyor. Doğru yerlerde kullanıldığı zaman faydalı olacağı gibi fazla kullanımında işsizlik sayısında artış olacağı da kaçınılmaz bir gerçek. Yapay zekanın, insanların işlerini ele geçirmesindeki en tartışmalı yönlerinden biri, gelir eşitsizliği üzerindeki etkisidir. Yapay zeka belirli işleri devraldıkça, işçiler için daha düşük ücretlere ve daha az iş güvenliğine yol açabilmektedir.

Öte yandan yapay zekanın yeni işler de yaratabileceğini unutmamak gerekiyor. Örneğin yapay zeka geliştirme, veri analizi/yönetimi ve dijital pazarlamadaki pozisyonlarda talepte artış görülebilir. TheStreet’in haberine göre 34 farklı meslek grubu iş bulma konusunda sıkıntı çekmeyecek. Kısaca öğrencilerin meslek seçimi yaparken yapay zeka teknolojisini de gözönüne almaları gerekiyor.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir