TeknoMars

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Havacılık
  4. »
  5. Dünyanın En Güçlü Uçak Motoru – GE9X

Dünyanın En Güçlü Uçak Motoru – GE9X

dünyanın en güçlü motoru

Uçakların uçması için ihtiyacı olan en temel faktör motorlarıdır. Uzun mesafeler seyahat edebilmek için hem ekonomik yakıt tüketimi hem de uzun menzil sunması üreticiler için çok değerli. Peki şöyle bir mevcut motorlara baktığımız zaman en güçlü motor hangisi?

Uçaklarda en güçlü motor hangisi?

Yolcu uçakları geniş gövde ve dar gövde olmak üzere iki ayrı gruba ayrılıyor. Yolcu uçaklarında uzun mesafelere genellikle geniş gövde uçaklar ile seyahat ediliyor. Buradan anlayacağımız en güçlü motorlara geniş gövde uçaklar sahip. General Electric markasının GE9X modeli dünyanın en güçlü uçak motoru olma yolunda ilerliyor. General Electric‘in kendi sayfasından alınan verilere göre bu motor tam bir teknoloji harikası. 3.4 metre yüksekliğinde dünyanın en verimli ve en sessiz uçak motoru olarak tanıtılıyor. Motor çapı 2.16 metre. Motorun fan kanatları karbon fiber ile tasarlanmış. Önceki modele göre %10 daha fazla bir verimlilik sağlıyor.

Peki türbülans motorlar ile bağlantılı mı? Türbülans ile ilgili yazdığımız Uçaklarda Türbülans ile ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

GE9X Guiness rekorlar kitabına 134.300 lbs itme kuvvetine ulaşan en güçlü ticari uçak jet motoru ünvanını aldı.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir